sobota, 13 czerwca 2009

005: Promocja książki Makarego Górzyńskiego "Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego"


Dnia 12 czerwca na auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Turku odbyła się uroczysta promocja książki Makarego Górzyńskiego "Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego". Wydarzenie to było jednym z punktów trwających od środy "Dni Turku".
Cała uroczystość prowadzona była przez pana Mirosława Mękarskiego, aktualnego wiceburmistrza Turku. Promocję swoją obecności uświetnili pani poseł Irena Tomaszak-Zesiuk, a także burmistrz miasta Turku pan Zdzisław Czapla.
Podczas promocji swojej książki Makary Górzyński przeprowadził krótką prezentację dotyczącą bezprawnego niszczenia obiektów zabytkowych. Okazuje się bowiem, że często dochodzi do tego typu aktów dewastacji z inicjatywy właścicieli tych nieruchomości, na których prawo nakłada obowiązek konserwacji obiektu. Często też zabytki ulokowane są w centrach miast, gdzie cena gruntu zachęca ludzi do bezprawnego usuwania starych obiektów z powierzchni ziemi.
Poza autorem książki swoje przemówienia wygłosili m.in. prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa, Ryszard Kaszyński, autor jednego z rozdziałów książki Górzyńskiego, oraz dr Ewa Roznerska-Świerczewska, konserwatorka i restauratorka malarstwa i rzeźby polichromowanej z Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopewnika w Toruniu. Pani Świerczewska poprowadziła prezentację dotyczącą młodopolskich polichromii znajdujących się w kościołach w Psarach, Koninie i Starym Mieście.
Po prezentacjach na uczestników uroczystości czekała niespodzianka, gdyż Makary Górzyński, za swój wkład w promocję naszego miasta, został uhonorowany odznaczeniem dla zasłużonych turkowian. Warto zaznaczyć, iż jest on najmłodszą odznaczoną tego typu odznaczeniem osobą, gdyż zdobył ją w wieku zaledwie 21 lat.
Uroczystość zakończyła się koncertem zespołu "Panny z Turku".


Wszyscy prezentujący swoje referaty wspomagali się sprzętem multimedialnym.Swoją osobą uroczystość uświetniła pani poseł Irena Tomaszak-Zesiuk, była nauczycielka chemii Makarego Górzyńskiego.


Prowadzącym uroczystość był pan Mirosław Mękarski, wiceburmistrz miasta Turku.


Pan Makary Górzyński podczas prezentacji dotyczącej niszczenia zapomnianych "pereł architektury".


Aula liceum była pełna gości i mieszczańców Turku.


Pan Makary nie jeden raz zabierał głos podczas uroczystości.


Wśród osób licznie przybyłych na promocję książki znalazł się równiez pan Arkadiusz Wszędybył, wyśmienity krytyk literacki, autor wielu piosenek i wierszy, studiujący obecnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Podczas prezentacji pokazywano najnowsze odkrycia archeologiczne na ziemiach brudzewskich.


Pan Ryszard Kaszyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa.Moment odznaczenia Makarego Górzyńskiego przez burmistrza miasta.


Koncert "Panien z Turku" przyozdobił uroczystość nutą poezji i artyzmu.


"Panny" nie oszczędzały sił podczas występu.


Osoba z panteonu lokalnych poetów, pan Lech Lament, autor niektórych tekstów piosenek "Panien".


Moment podpisywania książek przez samego autora.

Subiektyw
Negatyw. Krótko i z szacunkiem dla Makarego. Kilka błędów, na które nie można sobie pozwolić w środowisku akademickim: za długo, wiele elementów czytanych z kartki (nastawienie się za wczasu na "za długo"), błędy pani Świerczewskiej podczas prezentacji multimedialnej (brak wcześniejszego przygotowania - wydłużamy). No i za długo.
Teraz pozytyw. Choć przez jeden dzień w Turku zagościł klimat akademicki. I jeszcze jedno. Jeśli kiedyś będę wydawał książkę, to nie kto inny, a pan Mękarski będzie prowadził jej promocję. Mam nadzięję. No chyba, że pan Wszędybył się tym zajmie. [dopisek, 31.03.2012 - nie mam zamiaru napisać jakiejkolwiek książki. Ale jeśli to zrobię to lepiej niech już Wszendi poprowadzi jej promocję].

7 komentarzy:

 1. WOW, same znane twarze. Wiesz coś może o tej książce - cena, czy jest w niej coś co mnie zainteresuje ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak nazwa wskazuje :D Zabytki świeckie. Niestety nie miałem czasu aby ją dokładnie przejrzeć, a nie stać mnie na kupno. Cena to 55 zł w twardej okładce. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną cześć, czyli zabytki sakralne. Liczę też na wkładkę z kolorowymi ilustracjami :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nawet Twoje zdjęcia tam by były :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zaproponuję współpracę Makaremu. Problem jest w braku obiektywu szerokokątnego. Atut w coraz większym doświadczeniu :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uaktualnienie: pragnę poinformować, że książkę już posiadam. Otrzymałem ją od samego autora wraz z autografem :D

  OdpowiedzUsuń
 6. OO będziesz musiał mi pokazać.
  Pisałem rano komentarz, ale chyba się nie dodał. Otóż :
  Co do obiektywu, to zawsze możesz robić zwykłym i łączyć panoramy w PS :)
  Chciałbym również spytać co sądzą o tym wszystkim pan Arkadiusz, oraz pani Irena, rozmawiałeś z nimi ?

  OdpowiedzUsuń
 7. pani Irka pozostawiła sprawę bez komentarza. Pan Arkadiusz stwierdził, iż sprawa wymaga głębszego zastanowienia i że potrzebuje czasu na ponowne przeczytanie książki pana Makarego.

  OdpowiedzUsuń