środa, 9 grudnia 2009

054: "100 lat polichromii w kościele św. Bartłomieja w Koninie 1910 - 2010"

Jeszcze przed końcem bieżącego roku będzie można nabyć jubileuszowy kalendarz promujący dzieło Eligiusza Niewiadomskiego w konińskim kościele pw. św. Bartłomieja.
Poza zdjęciami wystoju kościoła w stanie obecnym, kalendarz pt. "100 lat polichromii w kościele św. Bartłomieja w Koninie 1910 - 2010" będzie zawierał reprodukcje szkiców przedstawiających wygląd polichromii rok po jej ukończeniu. Wspomniane rysunki powstały na użytek reportażu do warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego. Wspaniale zachowany egzemplarz Tygodnika nr 11/1911 udostępnił ze swoich zbiorów koniński kolekcjoner Janusz Sobczyński. Nad pracami w tworzeniu kalendarza brał również udział artysta Kazimierz Białkowski, który przygotował własne wizje plastyczne motywów dekoracyjnych, a także znany fotografik Maciej Sypniewski. Wydawnictwu patronuje Towarzystwo Przyjaciół Konina i PTTK Oddział w Koninie.
Kalendarz będzie dostępny już niedługo w parafii św. Barłomieja oraz w siedzibie firmy "Foto-Sypniewski" mieszczącej się na konińskiej Starówce.
Kościół św. Bartłomieja w Koninie. Fot. M. Gruszczyński
Witraż w kościele św. Bartłomieja w Koninie. Fot. M. Gruszczyński
Fragment witraża w kościele św. Bartłomieja w Koninie. Fot. M. Gruszczyński
Element polichromii w kościół św. Bartłomieja upamiętniający prace E. Niewiadomskiego. Fot. M. Gruszczyński

4 komentarze:

  1. Eligiusz Niewiadomski nie jest zbyt sympatyczną postacią i kiepskim promotorem. W końcu to fanatyczny, religijny morderca był. Niewiele jest bardziej odstręczających postaci w naszej historii.

    Tym niemniej polichromie jego autorstwa są rzeczywiście piękne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja natomiast słyszałem, że mimo charakteru dużej części dzieł religijności Mehoffera była wątpliwa. Ale to plotka, której jeszcze nie zbadałem.
    A odnośnie Niewiadomskiego, to chyba własnie mroczna aura wokół jego postaci jest w jakiś sposób dla mnie przyciągająca. Tak jak cała mistyczna otoczka Młodej Polski.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy Niewiadomski nie był także autorem polichromii gdzieś bliżej Turku? Coś mi się obiło o uszy, że chyba w Psarach - choć głowy nie dam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, zdobił też kościół w Psarach. Daje nam to już jakąś możliwość wyznaczenia pewnego szklaku. Choć prędzej ta "oś" może stać się częścią większego przedsięwzięcia.

    OdpowiedzUsuń