Przeglądając ostatnio Internet natrafiłem na kilka ciekawych zdjęć, które ukazują pomnik tura w... Chojnicach. Przyznam się, że miałem już kiedyś przyjemność zwiedzić starówkę tego uroczego miasta. Było przy okazji mojej rowerowej podróży przez Bory Tucholskie do Słowińskiego Parku Narodowego. Jednak dopiero teraz uświadomiłem sobie, że miasto to posiada w swoim herbie tura.
Proszę zobaczyć jak wygląda chojnicki tur wykonany przez Jarosława Urbańskiego. Ciekawym rozwiązaniem, podnoszącym walor estetyczny, jest wykorzystanie przez artystę elementów ze złomowanych samochodów. Osobiście projekt uważam za udany, tym bardziej, że właśnie w taki sposób wyobrażałem sobie turkowski pomnik tura.
Pomnik tura w Chojnicach. Fot. Sławiński / Panoramio
Pomnik tura w Chojnicach. Źródło: www.polskaniezwykla.pl
Poniżej podaję opis pomnika znajdujący się na portalu PolskaNiezwykla.pl (Tur ze złomu):
W okazałej XIV-wiecznej Bramie Człuchowskiej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne ze zbiorami poświęconymi historii Chojnic i sztuce ludowej Kaszub (czynne: wtorek, czwartek w godz. 10.00-17.00, środa, piątek w godz. 10.00-15.30, sobota, niedziela w godz. 10.00-15.00). Na chodniku przed bramą stoi rzeźba przedstawiająca tura. To nie przypadek, głowa tego zwierzęcia znajduje się wszak w herbie miasta. Całopostaciowy tur naturalnej wielkości jest dziełem artysty chojnickiego, Jarosława Urbańskiego. Stał się głośny za sprawą tworzywa, z którego skorzystał rzeźbiarz. Prawdopodobnie pozostaje pod czujną opieką służb miejskich, gdyż jest łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu. Tur powstał bowiem ze złomowanych części samochodowych. Wprawne oko dostrzeże w nim bez trudu fragmenty belek podłogowych, korpusów skrzyń biegów czy elementów karoserii.Odważna realizacja spełniła swoją rolę. Sprowokowała dyskusje na temat sztuki nowoczesnej wśród chojniczan i chyba dobrze promuje miasto - często fotografują się przy niej turyści. Tura polubiły też dzieci uwielbiające wspinaczki na grzbiet złomowego zwierza.
W Turku dobrze byłoby postawić pomnik tura z… puszek po konserwach, ku pamięci świetnego onegdaj, a potem zamkniętych „Konserw”, czyli ZPOW.
OdpowiedzUsuńNiewykluczone, że następne pokolenie będzie mogło postawić setki pomników tura z resztek niepotrzenych już maszyn górniczych…
ten pomysł z pomnikiem ze starych maszyn górniczych to nie taki zły pomysł. W Niemczech zrobili dokładnie z takich maszyn drogę krzyżową. Ale o tym jeszcze będę pisał :]
OdpowiedzUsuń